قورت دادن دهانشویه چه مشکلاتی برای شما ایجاد می کند؟

قورت دادن دهانشویه ممنوع

قورت دادن دهانشویه یکی از اتفاقاتی است که هنگام استفاده از آن ممکن است رخ دهد. اصولاً دهانشویه ها را نباید قورت داد چون میزان ترکیبات آنها به قدری زیاد است که در مدت زمان تعیین شده تاثیر خود را می گذارند و پس از این مدت باید باقیمانده از دهان خارج گردد. البته ممکن است چند قطره از محلول دهانشویه در دهان باقی بماند که تقریباً بی ضرر است.

اگر مقدار کمی از دهانشویه را قورت دادیم چه کار کنیم؟

اگر شما یا فرزند تان دهانشویه فلوراید و یا سایر دهانشویه ها را قورت دادید وحشت نکنید. فقط دقت کنید که تکرار نشود. اگر حالت تهوع به شما دست داد نگران نشوید . این حالت رفلکس طبیعی بدن نسبت به ترکیبات ناخواسته محسوب می شود و با خوردن داروهای ضد تهوع جلوی آن را نگیرید. تخلیه معده شما به بهبود حال شما کمک می کند.

برای جلوگیری از تکرار این واقعه دو نکته زیر توجه کنید
۱. مواظب کودکانتان باشید
اجازه ندهید که کودک شما بدون حضور شما از دهان شویه استفاده کند. کودکان زیر ۷ سال مجاز به استفاده از دهانشویه نیستند ولی کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال می‌توانند در حضور والدین از دهانشویه استفاده کنند. حتماً مراقبت کنید که کودک شما دهانشویه رو به بیرون تخلیه کند. در روش استفاده از بعضی دهانشویه ها مانند دهانشویه پایا دنتال قید شده است که محلول دهانشویه غرغره شود. اگر نمی توانید سر خود را به عقب بگیرید و غرغره کنید، به صورت معمولی دهان شویه را در دهان خود بگردانید و تخلیه کنید.

۲. با حواس جمع از دهانشویه استفاده کنید
موقع استفاده از دهانشویه مواظب باشید که اطرافیان حواس شما را پرت نکنند. حواس پرتی شما ممکن است باعث شود به جای تخلیه ، دهانشویه را به اشتباه قورت دهید. یکی از پیشنهادات این است که به حمام یا سرویس بهداشتی بروید و در را ببندید تا حواس تان پرت نشود.

اگر مقدار زیادی دهانشویه را قورت دادیم چه کار کنیم؟

مقدار کمی از دهانشویه را قورت دهید ممکن است حالت تهوع و یا اسهال ایجاد شود که گذرا خواهد بود. اگر مقدار دهانشویه قورت داده شده زیاد باشد این موارد را در ذهن داشته باشید :

۱. روی لیبل را بخوانید

با مراجعه به برچسب بطری دهانشویه ، مشخص کنید که آیا ترکیباتی نظیر فلوراید یا الکل (اتانول) در آن وجود دارد؟ علائم شدید مسمومیت با دهانشویه ممکن است تهوع ، استفراغ ، سرگیجه و تنگی نفس باشد.

۲.کمک بگیرید

یا نزد پزشک بروید و یا به اورژانس زنگ بزنید. بیمار را وادار نکنید که بالا بیاورد. به جای این کار اطلاعات خود را درباره سن ، وزن و نوع دهان شویه بالا ببرید تا در اختیار پزشک قرار دهید. بهتر است قوطی دهانشویه را نیز همراه داشته باشید.

برای آشنایی بیشتر با ترکیبات دهانشویه به این وبسایت سر بزنید.

نظر دهیدعضویت خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین محصولات و فناوری‌های بهداشت دهان و دندان آگاه شوید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت مهیاران سلامت پایا می‌باشد.

طراحی و توسعه توسط 8وب