دهانشویه فلوراید با دهانشویه بدون فلوراید چه تفاوتی دارد و کدام بهتر است؟

دهان شویه فلوراید تنها فرقی که با سایر دهانشویه ها دارد ، این است که ماده موثره آن یکی از املاح فلوراید است که در محیط آبی ، یون فلوراید آزاد می کند. این یون باعث تقویت و استحکام مینا و عاج دندان می شود که تاثیر آن در پیشگیری از پوسیدگی دندان به اثبات رسیده است.

دهانشویه فلوراید در مقایسه با دهانشویه بدون فلوراید

دهان شویه بدون فلوراید : اگرچه دهانشویه فوایدی دارد ، نباید جایگزین دوبار مسواک زدن و یکبار نخ دندان کشیدن شود. یک دهانشویه استاندارد طعم دهنده هایی مانند نعنا دارد که باعث خوشبویی دهان می شود و ممکن است فاقد فلوراید باشد مگر اینکه بر روی برچسب بطری نام فلوراید را ببینید. قبل از اینکه دهان شویه را به برنامه بهداشت روزانه تان اضافه کنید باید بدانید که دهانشویه چیست.

به طور خلاصه می توان گفت که بعضی دهانشویه ها دهان را خوشبو می کنند ، بعضی از پوسیدگی دندان پیشگیری می کنند و بعضی دیگر از تجمع پلاک جلوگیری می کند. دهان شویه پایادنتال با دارا بودن زینک و پراکسید هیدروژن و فلوراید هر سه خصلت بالا را دارد.

دهان شویه فلوراید: دهان شویه فلوراید پلاک دندانی را حذف نمی کند اما با نفوذ در مینا و عاج دندان باعث افزایش استحکام آنها می شود. اگرچه مقدار فلوراید موجود در دهان شویه در بزرگسالان نیز اهمیت دارد ، این موضوع در کودکان مهم تر است. افزایش جذب فلوراید در کودکان پیش دبستانی باعث بد رنگ شدن دندان های دائمی و ایجاد فلورزیس در آنها می شود. 

به خاطر داشته باشید که بهتر است پس از مسواک و نخ دندان از دهان شویه ها استفاده کنید تا تاثیرگذاری بیشتر و بهتری داشته باشند.

فلوراید در آب آشامیدنی

در سال 1945 در بعضی از ایالت های آمریکا استفاده از فلوراید در آب آشامیدنی آغاز شد که نتیجه آن کاهش شدید پوسیدگی در کودکان بود. در سال 2002 مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها ( CDC ) اعلام کرد که 66 درصد از جمعیت آمریکا به آب آشامیدنی غنی از فلوراید دسترسی دارند. در آب این مناطق بین 7/ تا 1/2 قسمت در میلیون (ppb) فلوراید وجود داشته است.

منبعی برای مطالعه بیشتر : drtalebian.com

نظر دهیدعضویت خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین محصولات و فناوری‌های بهداشت دهان و دندان آگاه شوید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت مهیاران سلامت پایا می‌باشد.

طراحی و توسعه توسط 8وب