بوی سیر و پیاز دهان را به چه روشهایی می توان از بین برد؟

بوی سیر و پیاز عذاب آور است

بوی سیر و پیاز ممکن است در ایجاد روابط با دیگران اخلال ایجاد کند. اگر شما کارمند هستید و با همکاران و یا ارباب رجوع تماس و گفتگو دارید ، بوی سیر و پیاز می تواند باعث خجالت شما شود.

تا چند ساعت پس از خوردن غذاهای دارای سیر و پیاز می توانید با رعایت بهداشت دهان و دندان ها بوی بد را کم کنید. اما بعد از تخلیه معده و جذب این غذاها و ورود آن به خون باید ساعت ها و در بعضی اوقات یکی دو روز منتظر بمانید تا ترکیبات بدبو به مرور از بدن شما پاک شوند. بنابراین در چند ساعت اول پس از خوردن غذاهای دارای سیر و پیاز تلاش کنید تا بوی بد سیر و پیاز را به حداقل برسانید. پیشنهادات زیر شما را یاری خواهد کرد.

جویدن آدامس

اگر فرصت زیادی ندارید و می خواهید سریع به نتیجه برسید، می‌توانید با جویدن آدامس به سرعت بوی بد سیر و پیاز را با بوی خوش آدامس بپوشانید. آدامس بوی خوبی بر جای می گذارد که به طور موقت می تواند بوی بد را بپوشاند. جویدن آدامس همچنین باعث افزایش ترشح بزاق و بیشتر شستشو شدن سطوح دندان ها و مخاط دهان از باقیمانده های غذا های بدبو در دهان می شود.

در انتخاب آدامس دقت کنید که حتماً از انواع بدون قند باشد. وجود شکر در آدامس می تواند باعث ایجاد پوسیدگی در دندان ها شود.

دهانشویه کنید

پس از خوردن سیر و پیاز خام و یا خوراکی های سیر و پیاز دار، از دهانشویه استفاده کنید. دهان شویه زینک و هیدروژن پروکساید پایادنتال با خنثی کردن ترکیبات ‏گوگردی خوراکی ها ، باعث رفع بوی دهان می شود.

چون بوی بد سیر ممکن است تا چند روز باقی بماند استفاده از دهانشویه های تند وتیز نعنایی یا دارچینی باعث پوشاندن بوی بد می شود.

پس از خوردن غذا های بودار از دهانشویه استفاده کنید تا بوی بد خوراکی را از بین ببرد. اگر بنا به توصیه پزشک و یا خواست شخصی مجبورید از سیر استفاده کنید ، بهترین راه این است که یک دهان شویه کوچک همیشه در کیف خود همراه داشته باشید و یا کمی از آن را درون یک اسپری کوچک بریزید تا در مواردی که لازم است از آن استفاده کنید. پاشیدن دو تا سه پاف از اسپری باعث خنثی سازی لحظه ای بوی بد می شود و نیازی به تخلیه دهان نخواهید داشت.

مسواک بزنید

اگر به مسواک دسترسی دارید قبل از اینکه دیگران متوجه بوی بد دهان شما شوند حتماً از آن استفاده کنید. همیشه عادت داشته باشید که یک مسواک مسافرتی درون کیف خود به همراه ببرید. بهتر است یک مسواک همیشه در کشو میز محل کارتان داشته باشید.

شیر بنوشید تا بوی سیر و پیاز خنثی شود

شاید عجیب به نظر برسد اما برای کم کردن بوی سیر می توانید از نوشیدن شیر استفاده کنید. مقاله ای که در ژورنال علوم غذایی به چاپ رسیده است گزارش می کند که شیر می تواند غلظت ترکیبات بد بوی سیر را کاهش دهد. البته شیر کامل نسبت به شیر های بدون چربی تاثیر بیشتری دارد.

جعفری بجوید

از قدیم مشهور بوده که جویدن جعفری باعث کاهش بوی دهان می شود. جعفری تازه چون خوشبو است می تواند بوی بد سیر را بپوشاند. چون سبزیجات جزء خوراکی های فیبردار هستند به شستشوی مخاط دهان و دندان ها از خرده های مواد غذایی کمک می کند.
اگر جعفری دوست ندارید از سبزیجات مشابه مانند کلم بروکلی و کرفس استفاده کنید. سبزیجات می توانند ذرات بسیار ریز سیر و پیاز که در بین دندان ها گیر افتاده اند را آزاد کنند تا شما بتوانید آنها را از دهانتان خارج نمایید.

منبعی برای مطالعه بیشتر :https://www.ada.org/en

نظر دهیدعضویت خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین محصولات و فناوری‌های بهداشت دهان و دندان آگاه شوید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت مهیاران سلامت پایا می‌باشد.

طراحی و توسعه توسط 8وب