رفع بوی دهان : پژوهشها نشان می دهند که استفاده از دهانشویه موثر است

رفع بوی دهان موضوعی است که تقریباً بیشتر افراد درباره آن فکر می کنند. بوی بد دهان به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. بوی ناشی از خوراکی های بد بو مانند سیر و پیاز می‌توانند برای ساعت ها باعث بدبو شدن تنفس انسان شوند. همچنین افرادی که رژیم غذایی دارند یا کسانی که روزه می گیرند به بدبویی دهان مبتلا می شوند. محصولات دخانی ،عفونت دستگاه تنفسی ، سینوزیت مزمن ، ترشحات پشت حلق ، برونشیت مزمن ، اختلالات گوارشی کلیوی و کبدی از جمله سایرعوامل ایجاد کننده بوی بد دهان هستند.

در صورت عدم استفاده از مسواک و نخ دندان ذرات موادغذایی بین دندان ها ، بر روی زبان ، و اطراف لثه باقی می‌ماند و باکتری ها بر روی آنها رشد می کنند. با تجزیه پروتئین ها ، گازهای گوگرد دار بدبویی ایجاد می شود.

دکتر ‏ زبیس فدروویکس نویسنده مقاله‌ مهمی با موضوع تاثیر دهانشویه در کاهش بوی دهان است. وی در مقاله خود می نویسد : افراد مبتلا به بوی دهان الزاماً به بیماری لثه مبتلا نیستند اما بیشتر افرادی که به بیماری لثه مبتلا می شوند بوی دهان دارند.

دهانشویه ها علاوه بر کشتن باکتری ها می توانند ترکیبات بدبوی تولید شده توسط باکتری ها را خنثی کنند و بوی بد آن ها را بپوشانند. در مقاله فوق الذکر پنج پژوهش درباره میزان تاثیر دهانشویه ها بر کاهش بوی دهان مورد بررسی قرار گرفت. در این ۵ پژوهش ۲۹۳ نفر شرکت کرده بودند که بخشی از آنها از دهانشویه و بخشی دیگر از پلاسبو (دهانشویه قلابی) استفاده کرده بودند. نتایج حاصل از این ۵ تحقیق نشان می‌دهد که استفاده از دهانشویه باعث کاهش شدید میزان باکتریهای تولید کننده بوی بد دهان می شود.

دکتر فدروویکس چنین نتیجه گیری می کند که ما متوجه شدیم که دهانشویه های آنتی باکتریال و دهانشویه های دارای ترکیبات خنثی کننده، نقش موثری در کنترل و کاهش بوی دهان دارند.

وی همچنین اضافه می‌کند: دهانشویه های حاوی کلرهگزیدین باعث کاهش قابل ملاحظه ای در میزان بوی دهان می شوند ولی بر روی دندان ها لکه های قهوه ای رنگ بر جای می گذارد. بخشی ازاین لکه ها با مسواک از بین می روند اما لکه هایی که بین دندان ها ایجاد می شود قابل رفع شدن نیستند ، چون موهای مسواک به این نواحی دسترسی ندارند. این لکه های قهوه ای چسبندگی زیادی به دندان ها دارند لذا برای برطرف کردن آنها باید به دندانپزشکی مراجعه کنید.

برای پیدا کردن علت این بیماری باید در ابتدا با دندانپزشک خود مشورت کنید چون ۹۹ درصد از موارد بوی دهان علت دهانی دارند و رعایت بهداشت دهان و دندان ها نقش مهمی در کاهش بوی دهان دارد.

دهانشویه زینک و هیدروژن پروکساید پایادنتال علاوه بر کاهش تعداد باکتری ها، گازهای بدبویی که توسط آن ها ایجاد می شود را خنثی می کند. این دهان شویه با دارا بودن فلوراید باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان ها نیز می شود.

منبعی برای مطالعه بیشتر:

https://www.colgate.com/en-us/oral-health/conditions/bad-breath/ada-11-mouthwash-fights-bad-breath

نظر دهیدعضویت خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین محصولات و فناوری‌های بهداشت دهان و دندان آگاه شوید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت مهیاران سلامت پایا می‌باشد.

طراحی و توسعه توسط 8وب