لکه های دندانی : عوامل ایجادکننده و روش های برطرف کردن آنها

لکه های دندانی به دلایل مختلف ممکن است بر روی دندان ها ایجاد شود. این لکه ها ممکن است فقط به سطح دندان بچسبند و یا بخشی از ضخامت مینا را تشکیل دهند.

انواع تغییر رنگ دندانی

تغییر رنگ دندان ها ممکن است بر اثر لکه های سطحی دندان و یا تغییر در رنگ لایه های زیرین به وجود آید. دندانپزشکان تغییر رنگ دندان ها را به سه طبقه دسته بندی می کنند:

۱. لکه های دندانی با منشاء خارجی

لکه دندانی با منشاء خارجی بر روی سطح دندان ها قرار می گیرد. رنگدانه های مواد غذایی یا نوشیدنی ها بر روی پلاک دندانی می‌چسبند و باعث بدرنگ شدن دندانها می شوند. این لکه ها معمولاً بر اثر دخانیات و یا نوشیدن قهوه ، چای و یا نوشیدنی های گازدار ایجاد می شوند. لکه ها را معمولاً با استفاده از خمیر دندان های سفید کننده می توان از روی سطوح دندانی حذف کرد.

۲. بدرنگی دندانی با منشا داخلی

این چنین لکه هایی به دلیل بد رنگی و لکه دار شدن لایه های تشکیل دهنده دندان ایجاد می شود. بدرنگی لایه های دندانی مخصوصاً در دوران کودکی به دلیل افزایش بیش از حد جذب فلوراید ممکن است ایجاد شود. لکه های دندانی که به دلیل فلوراید ایجاد می شود ضخامتی بیشتر از لکه های خارجی دارند اما با روش هایی می توان آنها را حذف کرد. بدرنگی های دندانی با منشاء داخلی را با درمان بلیچینگ که توسط دندانپزشک ارائه می شود می توان بر طرف کرد.

۳. بدرنگ شدن دندان به دلیل افزایش سن

بیشتر حجم دندان از عاج دندان تشکیل شده است. با افزایش سن ، عاج دندان زرد تر می شود و باعث بدرنگی دندان می گردد. این بدرنگی به علاوه لکه های خارج از دندان سبب می گردند که در میانسالی به بعد بدرنگ شدن دندانها بیشتر به چشم بیایند.

عوامل ایجاد کننده بدرنگ شدن دندانها

لکه دندانی به دلیل عوامل مختلف ممکن است ایجاد شود. برخی از این عوامل را می توانید کنترل کنید اما تعدادی از آنها خارج از کنترل شما هستند. در فهرست زیر مهمترین عوامل لیست شده اند که در پیشگیری از بد رنگی دندان ها به شما کمک خواهد کرد:

غذاها و نوشیدنی ها

قهوه ، چای ، مشروبات قرمز و حتی تعدادی از سبزیجات می‌توانند باعث بدرنگی دندان شوند.

تنباکو

سیگار و جویدن تنباکو باعث لکه دار شدن دندان ها می شوند.


مراقبت ضعیف دهان و دندان

اگر دندان ها به طور مرتب مسواک زده نشوند ، لکه های خارجی بر روی آنها تجمع پیدا می کنند.

ضربه یا بیماری

ضربه یا بیماری در دوران شکل گیری دندانها می‌تواند باعث بدرنگی آنها شود. ضربات وارده به دندان های دائمی نیز می تواند باعث خاکستری و یا زرد شدن دندان ها شود.

داروها و درمان های پزشکی

بعضی از درمان‌ها مانند شیمی درمانی و برخی داروها مانند داروهای ضد فشار خون ، آنتی هیستامین ها و داروهای روانپزشکی باعث بدرنگی دندان ها می شوند. مصرف آنتی بیوتیک تتراسایکلین در دوران کودکی نیز باعث بد رنگ شدن دندان های دائمی می گردد.

نظر دهیدعضویت خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین محصولات و فناوری‌های بهداشت دهان و دندان آگاه شوید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت مهیاران سلامت پایا می‌باشد.

طراحی و توسعه توسط 8وب