زبان پاک کن عضو جدید محصولات بهداشتی دهان و دندان

زبان پاک کن چیست؟

زبان پاک کن وسیله ای بهداشتی برای تمیز کردن روی زبان است. استفاده از زبان پاک کن در کنار مسواک و خمیردندان و نخ دندان باعث بهبود بهداشت دهان و دندان شما می شود.

میلیونها باکتری بر روی زبان تجمع می یابند و رشد و نمو می کنند. اگر فقط از مسواک استفاده کنید این باکتریها دست نخورده باقی می مانند و به رشد خود ادامه می دهند. این باکتریها ترکیبات گوگردی تولید می کنند که باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند. بسیاری از این باکتری ها قابلیت ایجاد سایر بیماری ها را در دهان دارند.

تمیز کردن روی زبان نه تنها به بهداشت زبان بلکه به سلامت دهان کمک می کند.

تمیزکردن روی زبان

با استفاده از ۳ ابزار می توانید روی زبان را تمیز کنید : برس زبان (Tongue Brush) ، مسواک و تمیزکننده زبان (Tongue Scraper) .

تمیزکننده زبان

استفاده از تمیزکننده زبان روشی قدیمی برای تمیز کردن روی زبان است. پاک کننده هایی که در بازار وجود دارند پلاستیکی یا فلزی هستند. هنگام استفاده از این ابزارها باید دقت کنید که به برجستگی های موجود بر روی زبان صدمه و آسیب وارد نشود.

لبه تمیزکننده زبان را بر روی سطح زبان قرار داده ، از عقب به سمت نوک زبان بکشید. مواظب باشید باشید که فشار زیادی بر روی سطح زبان وارد نشود. اگر جرم روی زبان شما ضخیم است اصراری بر پاک کردن تمام این جرم در یک جلسه نداشته باشید. بیش از ۱۵ بار روی زبان را با تمیزکننده پاک نکنید تا به پرزهای چشایی شما و برجستگی های موجود بر روی زبان آسیبی وارد نشود.

مسواک

بعضی افراد از مسواک معمولی برای تمیز کردن زبانشان استفاده می کنند. یادتان باشد که هرگز از مسواک دندان های تان برای تمیز کردن زبان استفاده نکنید، چون باعث آسیب زدن به پرزهای چشایی روی زبان و خونریزی از آنها می شود. خونریزی یا زخم روی زبان نه‌ تنها باعث کاهش بوی دهان نمی شود بلکه با فراهم کردن مواد غذایی باکتری ها که همان خون است باعث افزایش بوی بد دهان می شود.

در ضمن کارایی مسواک نسبت به تمیزکننده زبان کمتر است. در سال ۲۰۰۴ میلادی مقاله ای در ژورنال پریودنتولوژی به چاپ رسید که نتایج آن نشان داد که مسواک می تواند ۴۵% از ترکیبات گوگردی را کم کند و این در حالی است که تمیز کننده زبان تا ۷۵درصد کارایی دارد.

برس زبان

سومین ابزاری که برای تمیز کردن روی زبان ممکن است استفاده شود برس زبان است. در سال ۲۰۰۸ میلادی پژوهشی در ژورنال علوم کاربردی دهان به چاپ رسید که نشان داد که کارایی ابزارهای جدید مانند تمیز کننده های قدیمی است. جدیداً مسواک هایی به بازار عرضه شده است که یک طرف آن مسواک و طرف دیگر مسواک زبان است.

روش استفاده از تمیز کننده زبان

شما می توانید زبان خود را قبل یا بعد از مسواک دندان هایتان پاک کنید. هیچ پژوهشی تقدم یا تأخر تمیز کردن زبان را تاکید نکرده است. نکته مهم این است که با همان فشاری که بر روی دندان های تان وارد می کنید نباید روی زبان را تمیز کنید. اگر فشار زیادی بر روی زبان وارد آورید اگر چه خونریزی قابل مشاهده‌ای دیده نشود خونریزیهای میکروسکوپی باعث می شود خون بسیار کمی در اختیار باکتریهای روی زبان قرار بگیرد که نتیجه‌ای جز افزایش فعالیت باکتری ها و ایجاد بوی بد دهان به دنبال ندارد. لطفاً با زبان خود مهربان باشید.

  • روزانه فقط یک بار روی زبان را تمیز کنید.
  • بیشتر از ۱۵مرتبه روی زبان را نکشید.
  • بعد از تمیز کردن زبان ، تمیز کننده زبان خود را با آب و صابون بشویید تا باکتری ها بر روی آن رشد نکنند.
  • زبان پاک کن را بر روی سطح عقبی زبان قرار دهید و به سمت نوک زبان بکشید.
  • همزمان علاوه بر سطح مرکزی ، سطوح جانبی روی زبان را هم تمیز کنید.
  • در صورت استفاده از برس زبان به همین ترتیب عمل کنید.
  • در پایان کار دهان را آبکشی کنید تا جرم باقیمانده بر روی زبان از روی آن پاک شود.

به خاطر داشته باشید که تمیز کردن روی زبان صرفا باعث کاهش بوی دهان نمی شود بلکه باعث کاهش حجم کلی باکتری های دهان و کاهش بیماری هایی است که آنها می توانند ایجاد کنند.

نظر دهیدعضویت خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین محصولات و فناوری‌های بهداشت دهان و دندان آگاه شوید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت مهیاران سلامت پایا می‌باشد.

طراحی و توسعه توسط 8وب