تمیز کردن زبان باعث کاهش بوی دهان و سایر بیماریها می شود

تمیز کردن زبان عادت خوب بهداشتی است

تمیز کردن زبان عادتی بهداشتی است که مکمل مسواک ، نخ دندان و خمیردندان محسوب می شود. بر اساس برآورد یکی ازمقالات علمی ، سطوح دندان ها حدود۲۰ درصد از کل سطح دهان را تشکیل می دهند. بنابراین تمیز کردن این سطوح تنها باعث حذف ۲۰ درصد از باکتری های دهان می شود و ۸۰ درصد بقیه دست‌ نخورده باقی می‌ماند. حتی اگر روزانه ۲ تا ۳ بار مسواک بزنید باکتری های چسبیده به سایر نقاط دهان مخصوصاً زبان به راحتی پس از مسواک می توانند بر روی دندان‌ها جمع شوند.

پس چه باید کرد؟

سطح روی زبان بسیار چین خورده و دارای فرورفتگی های فراوان است. بر روی این سطح بسیار بزرگ، باکتری ، وبروس و قارچ های فراوانی رشد و نمو می کنند که عامل بیماری های بسیاری هستند مانند بوی دهان ، پوسیدگی دندان ، التهاب لثه و تبخال.

اگر روی زبان به طور روزانه پاک شود در واقع با بسیاری از بیماری ها مبارزه شده است.

بر اساس گزارش پژوهشگران علت عمده ایجاد بوی دهان باکتری های موجود بر روی زبان است. بنابراین تمیز کردن زبان نقش مهمی در کاهش بوی دهان دارد.

افراد مبتلا به بوی‌دهان باید مراجعه مستمر به دندانپزشکی داشته باشند. دندانپزشک می تواند بخشی از علل ایجاد بوی بد دهان مانند بیماری لثه ، خشکی دهان یا سایر بیماریهای مشابه را پیدا کند. رعایت بهداشت دهان باعث جلوگیری از ابتلا به التهاب لثه می شود. حفرات دندان های پوسیده نیز محل تجمع باکتری و ایجاد بوی دهان است. با انجام درمان های دندانپزشکی می‌توان از این مشکلات پیشگیری کرد.

بهداشت دهان و دندان ها نقش مهمی در کنترل بوی بد دهان دارد. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌کند که روزانه دو بار مسواک بزنید، بین دندان های خود را روزانه یک بار با نخ دندان تمیز کنید و روزانه یک بار روی زبان خود را با زبان پاک کن تمیز کنید.

افرادی که پروتزهای دندانی مانند دندان مصنوعی دارند باید شبها پروتز را از دهان خود خارج کنند. باکتری های دهان بر روی پروتز به سرعت رشد می کنند وعلاوه بر ایجاد بوی دهان، باعث بدبو شدن خود پروتز می شوند.

اگر پروتز شما دارای اجزای فلزی است و نگران ایجاد خوردگی بر روی آن هستید، پروتز خود را درون یک کاسه آب قرار دهید و ۳ قطره ماده عفونی کننده وایتکسبه آن اضافه کنید. اما اگر پروتز کامل دارید می توانید به جای آب از محلول دهانشویه استفاده کنید. محلول دهانشویه باعث از بین بردن میکروب های چسبیده به پروتز و گندزدایی آن می شود. همچین ترکیبات بد بوی چسبیده به آن را خنثی می کند.

نظر دهید



عضویت خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین محصولات و فناوری‌های بهداشت دهان و دندان آگاه شوید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت مهیاران سلامت پایا می‌باشد.

طراحی و توسعه توسط 8وب